Danmarks Handelsflaade i Aaret 1871 Alfabetisk Del 5

| | |
Danmarks Handelsflaade i Aaret 1871

Det gengivne materiale kan sammenlignes med det indscannede materiale på http://historie-info.dk/image/tid/177

Indeholder navnene på samtlige under dansk flag farende handelsskibe af og over 15 registertons drægtighed - ialt ca. 2100 skibe. For hvert skib er angivet det internationale kendingssignal på 4 bogstaver (hvor et sådant foreligger). Efter skibets navn kan typen/taklingen være angivet i parentes. Desuden er anført navnet på skibets fører, de med * markerede skibsførere er tillige ejer eller bestyrende reder for skibet.

Sideangivelsen henfører til den side i "Registret over skibenes Hjemsted", hvor skibet nærmere er omtalt.

Mindre fejl kan forekomme - den 15. april 2001 / Niels Haunsø

Nr.SignalNavn:Fører:Side
1600NFLJ Mercurius (Bark) A. Ulrichsen
16
1601 Mercurius (Brig)P. N. Møller
24
1602NBDJMerkur H. A. Jørgensen
47
1603NDHWMester E. A. Sørensen*
41
1604NFLD Meta Anna P. J. Mathiesen*
14
1605 MetaboleChr. Hansen*
50
1606 MethaJ. Andersen
25
1607 Mette (Skonnert)J. H. Jessen
9
1608 Mette (Skonnert)P. Thomsen*
11
1609NBCH Mette (Skonnert) A. M. Clausen*
12
1610NGDM Mette (Skonnertbrig)J. N. Jessen*
1611NDPM Mette Cecilie J. A. Smidt
13
1612 Mette Christine Dorothea-
66
1613 Mette HedevigH. Jeppesen*
54
1614NBJK Mette Kirstine (Jagt) H. P. Rasmussen*
30
1615NCQF Mette Kirstine (Jagt) S. E. Sørensen*
54
1616 Mette Kirstine (Jagt)J. Rasmussen*
9
1617NFQC Mine (Kvase) R. J. Rasmussen*
60
1618NFVK Minesminde L. C. Sivertsen
1619 Minerva (Jagt)F. O. Lund*
5
1620NFDP Minerva (Skonnert) P. Larsen
45
1621NFPT Minerva (Skonnert) C. Jacobsen
57
1622NCLMMiranda R.. O. Boye
33
1623NBHWModers Minde V. A. Mortensen*.
51
1624HBSMMory N. C. Jensen
27
1625HBGDMøen H. L. Hansen*
2
1626 Møllernes MindeP. Hougaard*
43
1627HBRQ N. M.Harboe J., Hansen
43
1628 NadeschdaN. Magleby
24
1629 NadinkaJ. C. Andersen
48
1630NFMBNakskov N. A. Engel
40
1631NDLF Nancy (Skonnert)R. H. Pedersen
27
1632NBSW Nancy (Slup) L. H. Bay
50
1633NFWK Nancy (Skonnert) L. R. Gammelgaard
58
1634 NajadenP. Hansen
58
1635NBTK Napoleon N. C. Nielsen*
14
1636 Napoleon Bonaparte P. H. Malm*
7
1637 Natalie Jacodine J. C. Ejlersen
42
1638 NathaliaC. Olsen
53
1639 Neptun (Evert)C. Nielsen
2
1640 Neptun (Bark)J. D. Jansen
6
1641NCBL Neptun (Kutter) H. J. L. Jensen
16
1642NDSV Neptun (Skonnert) H. P. O. Ellingsgaard
19
1643NCTP Neptun (Skonnertbrig) O. Bondø
23
1644 Neptun (Jagt)C. H. Eriksen*
35
1645NDCP Neptun (Skonnert) O. Ølsted*
52
1646 Neptunus (Skonnertbrig) L. C. Jensen
23
1647 Neptunus (Jagt)O. Petersen
59
1648 Neptunus (Jagt)-
66
1649HBNSNestved C. A. Sorth
51
1650 NexøP. J. B. Sonne
42
1651NBMV Nicodemus N. Zachariasen
57
1652HBCN Nicoline (Galeas) P. Arndt
4
1653 Nicoline (Skonnertbrig)P. J. Krabbe*
7
1654HBCD Nicoline (Jagtgalease) P J. Giese
25
1655HBPW Nicoline (Kv.)O. H. Nielsen
55
1656NFWV Nicoline (Kvase)A. P. Nielsen
55
1657NBMRNicoline Petrea S. M. Bodelsen*
14
1658 Nicolines Minde H. B. Schøsler*
64
1659NFKM Niels (Skonnert) H. H Folmer
5
1660 Niels (Skonnert)A. M. Andersen
58
1661 Niels Juul (Har Dampkraft)N. Petersen
26
1662NBRKNimrod H Rasmussen
43
1663HBKD Niord (Har Dampkraft) C. F. Jespersen
31
1664 Niord (Skonnert)G. J. Andersen
39
1665HBMS Niord (Skonnert) A. H. Carlsen
41
1666 Niord (Har Dampkraft)C. P. Svendsen
47
1667 Niord (Slup)G. Oddson*
66
1668HBCVNordby N. H. Svarrer
24
1669 Nordlyset (Bark)H. P. Bonde
22
1670NFJRNordlyset (Dæksbaad) T. F. Nielsen*
54
1671HBLSNordmanden J. A. Jensen*
15
1672NBJPNordstjernen (Jagt) N. P. Schmidt
4
1673 Nordstjernen (Jagt)H. F. Hansen*
37
1674 Nordstjernen (Skonnert)J. H. Berthelsen
65
1675HBTVNummer Een L. C. Jørgensen
47
1676 Nr. 5-
65
1677 NyborgChr. L. Hempel
22
1678 NymindegabJ. Christensen
48
1679NDJHNøisomhed P. Eriksen*
63
1680NBGFNøkken (Kvase) P. Nielsen*
14
1681 Nøkken (Skonnert)H. C. E. Berg
43
1682 Odense (Bark)A. Boysen
22
1683NCBFOdense (Skonnert) P. Hansen
46
1684 Odin (Skonnert)O. J. Bødker
1
1685 Odin (Har Dampkraft)P. C. J. Mollerup
20
1686 Odin (Brig)P. Christensen
32
1687 Odin (Slup)O. Nielsen*
61
1688NDMFOlaf Rye C. Andersen*
63
1689LBCFOlga E. Jonsson
66
1690 OlineC. Petersen*
14
1691 Oline DahlH. R. Sørensen
52
1692 OlivaJ. Espersen
42
1693 Olivia (Jagt)C. C. Eschen*
37
1694NFHS Olivia (Skonnert) T. Kofoed*
51
1695HBMPOlivia Caroline R. O. Rasmussen
19
1696 OlufdineR. Poulsen*
5
1697NBSMOnkel H. C. Bruun
1
1698 Ophelia-
6
1699HBRDOra & Labora S. L. Fischer
61
1700 OrganJ. M. Ovesen
47
1701NCKD Orion (Evert) E. Larsen
29
1702 Orion (Skonnert)H. P. Jørgensen*
1703 OrrestP. Svendsen
6
1704NDVPOrtelius C. P. Strømberg
6
1705NFVT Oscar (Skonnert) J. P. Pedersen
3
1706 Oscar (Slup)C. F. Borroe*
16
1707 Oscar (Galeas)H. Storm
20
1708HBLQOtte Sødskende J. Andersen*
60
1709 Otto (Skonnert)P. J. Rasmussen
2
1710NDPL Otto (Sk) C. Hansen
29
1711HBTN Otto (Skonnert) H. T. Andersen
49
1712 Otto (Jagt)C. N. Børgesen*
60
1713HBQGPaketen T. C. N. Grønbæk
33
1714 PallasC. F. Schultz
16
1715 PanopeH. C. Dreiøe
63
1716 PaquettenB. J. Hingely*
43
1717HBDTParthenon P. Møller
3
1718 PatriotM. P. Schmidt*
7
1719NCPQPatrioten P. P. Brinck*
13
1720 Paul & AnnaP. Larsen
62
1721NCBHPeddler H. J. Jansen
26
1722 Peder & JensJ. W. Meinertz
10
1723 Peder & NielsL. Ankersen*
11
1724 Pehot-
65
1725 PelagerenH. J. Madsen*
38
1726 PelicanA. H. Larsen*
36
1727 PercyP. H. Beek
1728NDJQPerle C. F. Høst
42
1729 PeruC. T. Amondsen
22
1730 Peter (Bark)B. J. Jans*
7
1731 Peter (Skonnert)L. O. Rasmussen
34
1732 Peter (Brig)J. P. Møller
41
1733HBFJPeter (Skonnert) J. M. Hansen
57
1734NGKFPeter (Skonnertbrig)J. J. Jansen
1735 Peter & HanneR. Andersen
8
1736NFBQPeter & Lauritz W. L. Thurøe
56
1737HBLMPeter & Vilhelm Chr. Nellemann
45
1738 Peter RoedF. A. Christensen
18
1739 Peters MindeJ. F. Hansen
8
1740 Peter Tordenskjold H. D. Præst
6
1741NGFPPetra L. Petersen*
59
1742NDRSPetrea P. Bach
2
1743 Petrel (Slup) -
65
1744 Petrel (Skonnert)W. A. Penntheny
67
1745NBQT Petrine (Skonnert) P. V. Sørensen
41
1746 Petrine (Slup)C. W. Christensen*
62
1747 Petrine (Slup)N. Hansen*
1748NFTS Petrine Emhie H. Albertsen*
39
1749 Phoenix (Har Dampkraft)F. V. Schierbeck
20
1750 Phoenix (Skonnertbrig)J. P. Meilsted
25
1751 PhenF. Hansen*
7
1752 PlejadesJ. N. Jessen
12
1753 PlutosL. H. Bundesen
3
1754 Polarstjernen-
66
1755 PolluxR. Petersen
43
1756 Polly HagemannJ. M. Dam
27
1757NBHJPomona E. Jørgensen
57
1758 Portunus (Har Dampkraft)-
30
1759NBVWPoseidon C. J. Boye
33
1760 PrimaC. J. Bothmann
6
1761NDRVPrimus H. C. Pedersen
27
1762 Prindsesse AlexandraJ. H. Verdon
67
1763 Prindsesse Caroline AmalieJ. J. Mathiesen
56
1764 ProgressC. Ovesen
2
1765NFLGProteus J. J. Petersen*
7
1766NGDBProvidence L. G. Predbjørn
51
1767 Providentia (Skonnertbrig)J. Christensen
10
1768NFST Providentia (Jagt) H. J. Hansen*
37
1769 Prøven (Jagt)B. Hoffmann
2
1770 Prøven (Jagt)A. C. Sørensen
2
1771NDCMPrøven (Jagt) N. P. Elling
14
1772HBQL Prøven (Kutter) N. M. Rasmussen*
16
1773NFML Prøven (Galeas) L. Andersen
18
1774NGKCPrøven (Har Dampkraft) C. J. Repsdorph
1775 Prøven (Jagt)S. M. Schønning*
33
1776NDLSPrøven (Jagt) H. H. Hermansen*
36
1777 Prøven (Brig)C. C. N. Petersen
42
1778NBGPPrøven (Skonnert) H. A. Hansen
43
1779NFBRPrøven (Jagt) M. C. Engel*
52
1780 Prøven (Jagt)-
53
1781 Prøven (Dæksbaad)-
65
1782 Psyche (Skonnertbrig)F. W. Valentin
56
1783 RachelN. Clausen
27
1784 Rachel ChristineS. C. Brun
62
1785NBKLRanders (Har Dampkraft) H. M. B. Petersen
22
1786 Randers (Bark)S. Vallentin
47
1787 Randers (Skonnert)N. P. Sørensen
47
1788NCTJRapid (Skonnert) T. R. Palm*
7
1789 Rapid (Skonnert)L. P. Andrea
40
1790NFRKRappadai M. Thuesen
42
1791 RasmineR. R. Kromann*
38
1792 Rasmine KirstineRasmussen
41
1793NCBDRasmine Marie N. J. Marstrand*
46
1794NFTRRasmus Jepsens Minde E. E. Petersen
34
1795 RattlesnakeA. C. Jacobsen
65
1796 Redekka AdrahamsenJ. S. Nørbye*
12
1797NCVPRekrutten J. Larsen
32
1798NCHPResolution C. Mortensen
5
1799 RestlessS. H. Kragh
45
1800 Reykjavik (Skonnert)-
65
1801LBCD Reykjavik (Skonnert) J. M. Hansen
65
1802 RicklefC. Hansen jun.
35
1803 RinaldoJ. M. Hendriksen
38
1804NCTDRingkjøbing J. S Jensen
48
1805NDJBRio (Brig) N. H. Nielsen*
4
1806 Rio (Lægter)H. Petersen
26
1807NFBQRjukan H. F. Clausen
23
1808 Robert (Har Dampkraft)-
19
1809 RobbertC. B. Henrichsen
51
1810NFHMRolf (Har Dampkraft) O. C. Arboe
23
1811 Rolf (Skonnert)H. E. Lyster
28
1812 Rolf (Har Dampkraft)F. C. Christensen
56
1813 Rolf (Skonnert)J. Jensen*
1814NBLK Rosalie (Skonnert) R. Hansen
25
1815NDKB Rosalie (Lægter) H. P. G. Petersen
28
1816 Rosalie (Jagt)H. J. Pedersen*
53
1817NCTBRosenfeldt J. Jørgensen*
50
1818 RoskaMathiesen
43
1819NCSQRota (Fregatskib) A. F. Andréa
22
1820 Rota (Brig)C. W. Larsen
23
1821NFVBRoxburgh Castle J. A. Ebsen
1822NFMRRovers Bride J. S. Stjerne
30
1823 RudR. E. Melsom
50
1824 RudolphC. Brandt
51
1825 Rye (Har Dampkraft)C. Grønbeck
26
1826HBFKRødkhde H. Albertsen*
37
1827NDVTS. J. Lund G. F. Krag
1
1828NFJDSaga (Bark) P. J. Hansen
22
1829NDTRSaga (Skonnertbrig) P. L. Bang
57
1830 Salome CathrinePh. Weber*
64
1831 SamoljotC. H. Erichsen
23
1832HBMKSamson A. Olsen
20
1833NCVRSamsø (Har Dampkraft) H. W. A. Kyster
29
1834 Sangta MariaLarsen
1
1835 St. AlexeiHansen
27
1836 St. ClemensJ. Chr. Schmidt
48
1837 St. Knud (Har Dampkraft)M. C. Rasmussen
21
1838 St. LaurentzL. H. Sommer
15
1839 St. LaurentziusTh. Lauritzen*
46
1840 St. NicolaiJ. J. Andersen
48
1841 St. PeterN. Andersen*
1842NGJC St. Poul (Jagt) N. P. Hansen*
55
1843NCFH St. Poul (Kuf) J. Bruunshuus*
63
1844 St. ThomasO. Lauenberg
67
1845NDBHSandrine H. J. Hansen*
3
1846NDWFSara (Brig) J. A. Andersen
1
1847 Sarah A. Holbrook Borstel
67
1848NFQLSarpen C. Hansen*
55
1849 Saxo (Har Dampkraft)H. D. Lyngbye
21
1850 SehfortJ. C. C. Bærentz
14
1851 SeirenJ. G. Hansen*
55
1852HBFNSeraph N. F. Nielsen
5
1853 SeringapatamJ. M. Riehn
16
1854HBLCSif J. Larsen
43
1855NBHPSifa H. A. Rasmussen
45
1856HBJPSigne L. P. Iversen
22
1857 SigridurL. Andresen
66
1858NCMKSine N. J. Thomsen*
19
1859NBRP Sjælland (Brig) J. N. Schnicker
23
1860NDPVSjælland (Jagt) D. Monrad*
63
1861 Sjøfugl-
66
1862 Skal BetaleR. Ossers
67
1863 Skandia (Har Dampkraft)J. P. Thorsen
51
1864NDFK Skandinavia (Jagt) Fr. Andersen*
39
1865 Skandinavia (Jagt)C. Hansen
50
1866NCMQSkandinavien (Har Dampkraft) B. L. Leth
25
1867NCJKSkibsværftet J. Johnsen
46
1868NBKJSkjalm Hvide J. R. Hintze
55
1869 Skjold (Bark)Krogh
2
1870NCRQSkjold (Har Dampkraft) M. H. Marcussen
59
1871NBRHSkjold (Skonnert) N. Hansen
61
1872NBSTSkjold (Skonnert) F. O. Rasmussen*
1873 SkovsgaardH. H. Fabricius
38
1874NDHLSkælfiskør R. Wulff
53
1875 Sleipner (Bark)L. Schiønmann*
7
1876 Sleipner (Brig)J. C. H. Møller
57
1877 Sleipner (Skonnert)A. C. Kløvborg
61
1878 SlesvigR. C. Thorsen*
31
1879 SnapopJ. Svendsen*
13
1880NBJTSolid S. A. Dam
12
1881NDMCSophie (Skonnert) H. J. Jefsen
3
1882 Sophie (Skonnertbrig)L. P. Malm
6
1883HBDL Sophie (Brig) C. Pedersen*
7
1884 Sophie (Skonnert) J. S. Kromann
11
1885 Sophie (Skonnert) P. S. Svarrer
17
1886NDVJ Sophie (Skonnert) C. N. Kirkmann
24
1887NCKQ Sophie (Jagt) J. P. Jessen
27
1888 Sophie (Skonnert) F. Jørgensen*
35
1889NFGW Sophie (Skonnert) H. C. Lauritzen
35
1890 Sophie (Skonnert)J. B. Hansen
41
1891NBSR Sophie (Skonnert) J. Jensen
45
1892NCQS Sophie (Skonnert) L. Sørensen
46
1893NGCV Sophie (Skonnert) R. Sørensen*
1894NDFMSophie Caroline J. Albertsen*
38
1895 Sophie Cathrine N. H. Brandt
63
1896NBWJ Sophie Frederikke (Skonnertbrig)R. Larsen
8
1897 Sophie Frederikke (Jagt) H. C. Storm*
9
1898NCFLSophie Magdalene H. A. Friss*
37
1899 Sophie Marie A. H. Boye*
35
1900 Sophie Marie Kirstine M. Jensen
64
1901 Sophies Minde N. Andersen*
60
1902NFVCSophie Vhhelmine H. C. Levinsen
38
1903 SpeculantenH. Kjøller
27
1904HBFD Spes & Fides H. A. Hansen
58
1905NDCQSpodsbjerg (Har Dampkraft) J. Clansen
40
1906NFRBStadt Apenrade C. Hansen*
37
1907NGFCStella G. E. Sehondel
1908 StenderupstrandN. P. Skjødt
31
1909NFBGStevns F. L. Jensen*
54
1910NDSLStine Ellehammer R. Nielsen*
63
1911NBLW Stine Marie L. C. Jensen
14
1912NFWJ Superb (Bark) P. Mogensen
16
1913NCDV Superb (Skonnert) W. A. Harritz
53
1914KBCFSurprise T. J. Skylv
65
1915NCQBSusanne J. Nielsen*
50
1916 Susanne Cathrine J. Jensen*
4
1917 Sutjes -
66
1918NFTBSvalan J. J. Th. Knudsen
27
1919NBDV Svanen (Skonnertbrig) S. Petersen
18
1920NCSJ Svanen (Bark) C. W. Ebsen
24
1921HBVD Svanen (Skonnertgaleot) N. M. Thomsen
25
1922 Svanen (Jagt)P. Larsen
51
1923NCKTSvanen (Jagt) A. Ancher
52
1924 SvavaO. C. W. Bache
25
1925 SvendP. Knudsen*
45
1926NFWGSvendborg L. Hansen
56
1927 Svend Mariane KoldbergL. C. Clemmensen
62
1928 Sweet HomeF. H. Jørgensen*
35
1929NFSWSylph (Jagt) H. R. Bruun
34
1930 Sylph (Slup)E. Schmuck
67
1931 Sylphiden (Jagt)R. J. Storm*
9
1932NDFRSylphiden (Skonnert) F. H. Rasmussen
40
1933 7 BrødreH. Rasmussen*
60
1934NDRPSøblomsten (Slup) L. Nielsen
27
1935NCSHSødskendebørnene J. C. Møller*
14
1936NDHBSølling H. N. Dam
55
1937 Sølivet -
66
1938NFDGSømanden P. F. Lund
25
1939 SønderjyllandM. L. Larsen
24
1940 Sønder-Bork-
49
1941KBGSSøormen H. P. Ellingsgaard
1942 Søren PeterO. J. Thorsen
51
1943NFPGSøredderen A. C. Borring
29
1944NGJWTaletha B. J. Schrøder
42
1945NCGFTernen N. Jensen
15
1946NCLP Terpsichore F. W. Randleff
28
1947NDJMThales J. V. Jacobsen
2
1948 Theodor (Jagt)H. A. E. Schmidt*
3
1949NCHW Theodor (Jagt) C. H. Bager
36
1950NDGV Theodor (Jagt) J. C. Andersen
45
1951NQVSThemis L. A. Christensen*
50
1952NFDS Thetis (Skonnertbrig) J. Rode*
46
1953 Thetis (Bark)H. C. Petersen
51
1954 ThistedA. P. Tranum
61
1955NBJW Thor (Skonnertbrig) J. Hjorth
1
1956 Thor (Skonnertbrig)P. J. Rising
3
1957 Thor (Skonnert)Th. J. Bødker
26
1958NGDF Thor (Skonnert) H. J. Erichsen*
35
1959NDSG Thor (Skonnert) H. P. Levinsen
43
1960NFCW Thor (Skonnert) P. Andresen
50
1961 Thor (Bark)L. P. Dam
51
1962NCBQ Thora (Skonnert) J. Nielsen
30
1963NBGV Thora (Brig) J. Sørensen
42
1964 Thora (Skonnert)J. H. Jessen
44
1965NDMBThora (Skonnert) A. Andreasen
45
1966 Thora Emhie P. N. Magleby*
7
1967HBJSThora Johanne C. Henrichsen*
36
1968NFVLThorvaldsen A. Berg
23
1969NCMGThy (Har Dampkraft) J. A. Lassen
21
1970 Thyra (Har Dampkraft) J. B. Harboe
20
1971NCDSThyra (Brig) P. H. Thorning
30
1972NBPKThyra (Jagt) A. H. Krabek
46
1973HBNTThyra (Skonnert) N. R. Skou
62
1974 ThlidH. C. Hendriksen*
38
1975 TitaniaJ. H. Møller
23
1976HBRGTjalfe G. M. R. Brockdorff
22
1977 To BrødreL. S. Larsen
64
1978 Toni-
19
1979 TordenskjoldK. N. Mogensen
8
1980 To VennerH. Jørgensen
9
1981 Trelde EegRude
20
1982 Tre SønnerP. Møller
55
1983NFDTTre Søstre J. Thuesen
41
1984 TreueP. M. Møller
6
1985 Tre Venner (Lægter)-
28
1986NCWM Tre Venner (Skonnert) B. F. Eriksen
63
1987 TrineP. Pedersen
44
1988 Trine Johanne Marie-
32
1989NCQK Triton (Bark) P. Haagensen
26
1990NDGB Triton (Slup) C. H. Rasmussen
29
1991 Triton (Skonnert)M. H. Jensen*
39
1992NCPLTrovador E. P. Larsen
33
1993NFRLTykkebay J. C. Lambertsen
24
1994NBQLTyr A. N. Tilker
3
1995 Uffo (Har Dampkraft)C. Larsen
21
1996NFSKUffo (Galeas) D. F. Grube
35
1997NFPWUllemose J. Jacobsen*
9
1998HBSCUlrica N. N. Thomsen
3
1999 Union (Jagt)J. H. Christensen
36
2000 Union (Skonnert)N. M. Halberg*
64
2001 UrbanH. M. Jensen
55
2002NFDJWagrien L. C. Frandsen
64
2003NGDRValdborg N. V. C. Andersen
58
2004NDJLValdemar (Skonnert) A. C. Svendsen
4
2005HBPNValdemar (Har Dampkraft) Juhl
20
2006NDRMValdemar (Jagt) J. A. Mortensen
27
2007NFVQValdemar (Har Dampkraft) O. Nielsen
28
2008NGDCValdemar (Galeas) A. J. Fog
51
2009 WalfridJ. N. Ibsen
25
2010NCJQValhalla C. Thomsen
17
2011NCHKValkyrien (Bark) J. Broberg
23
2012NDQMValkyrien (Skonnert) K. Hansen*
43
2013NBKPValkyrien (Skonnertbrig)E. A. Hansen
57
2014 VandringsmandenP. Christensen*
44
2015 Varde (Skonnert)N. K. Eskesen*
62
2016 Varde (Tjk.)N. C. Nielsen
62
2017 Varde & LønneS. J. Høy
49
2018KBCLWater Witch D. E. Nolsø
65
2019HBGLVedele R. J. Fischer
62
2020 Vehe (Har Dampkraft)P. Hansen*
62
2021NBGLVelox H. A. Holm
41
2022NFQWVennernes Minde E. H. Stokkeby
8
2023 Venners HaabJ. W. Ellegaard
9
2024HBTPVenners Minde H. J. Jørgensen
59
2025 Venus (Skonnert)N. Anthonisen*
12
2026NCVKVenus (Slup) L. C. Thomsen
33
2027NCWK Venus (Galeas) A. R. Andresen
49
2028 Venus (Brig)H. Madsen
57
2029NFCT Wenus (Skonnertbrig) J. P. K. Limschou
39
2030NBVRVesta (Jagt) G. A. R. Hovmand*
5
2031 Vesta (Har Dampkraft)P. H. Petersen
21
2032 Westa (Skonnert)F. Hansen
40
2033 Westa (Skonnert)H. L. Fisker*
58
2034 Vestmannø-
66
2035 Westend-PacketT. Hughes
67
2036NBQVViben (Har Dampkraft) F. F. Poulsen*
30
2037 Vicegouverneur Berg (Har Dampkraft)Andersen
67
2038 Victor (Skonnert)B. P. Manøe
24
2039NCTKVictoria (Jagt) H. Hansen*
43
2040NBKGVictoria (Jagt) J. Pedersen*
50
2041NGDH Victoria (Jagt) R. C. Nielsen
59
2042NFKH Victoria (Skonnert) L. H. Bastholm
63
2043 Victoria (Jagt)P. E. Jacobsen
65
2044NBP8Vidar (Har Dampkraft) J. H. Petersen
22
2045 Vigilant (Skonnert)C. V. Ericheen
49
2046 Vigilant (Skonnert)A. Mc.Gregor
67
2047 Vhdanden (Har Dampkraft)-
47
2048NFLT Vhdanden (Har Dampkraft) J. H. Elmqvist
63
2049HBMJ Vhhelm H. Ringmacher
47
2050NCRK Vhhelmine (Bark) J. J. Nielsen
26
2051NGKM Vhhelmine (Brig) J. N. Sørensen*
30
2052NGCF Whhelmine (Slup) L. H. Jensen
36
2053NFQM Whhelmine (Galeas) S. Andreasen
41
2054NFJP Whhelmine (Jagt) C. J. Reimann
48
2055NBMH Whhelmine (Skonnert) P. C. Poulsen
61
2056 Whhelmine BrodersenJ. F. v. Barm
67
2057 Whhelmine Marie J. H. Pronk*
29
2058 Vhhelmine Søborg-
65
2059 VhlemoesJ. Rasmassen
15
2060NCFV Whliam (Brig) P. Larsen*
28
2061 Whliam (Slup)J. Gregersen*
33
2062 Whliam (Jagt)A. H. Christensen*
35
2063NBGK Whliam (Skonnertbrig)M. F. Meltz
43
2064NFRGWhliam (Bark) J. C. Rømler
47
2065 Whliam & JaneA. Thøgersen
61
2066NDKQVincentius C. A. Hansen
57
2067NFPVVirginia P. Thomsen
26
2068NFKB Witus Bering S. A. Skov
18
2069 WittusP. Jensen
56
2070NBDQVæring Svendsen
24
2071HBSR Ydun (Har Dampkraft) H. B. Hansen
21
2072 Zampa (Skonnert)H. P. Kromann*
5
2073 Zampa (Har Dampkraft) Fr. Tofte
21
2074NGFKZampa (Skonnert) H. Jørgensen
57
2075 Zephyr (Har Dampkraft)J. Riise
22
2076 Zephyr (Skonnert)-
66
2077 Ægir (Brig)L. K. Johansen
3
2078HBPJ Ægir (Bd.) N. J. Johnsen*
30
2079 Ægir (Skonnert)P. B. Hansen
65
2080 Øresund (Skonnert)H. G. Beldring
23
2081NCKFØresund (Har Dampkraft) N. P. Mogensen
25
2082 Ørnen (Slup)N. Petersen
1
2083NBWCØrnen (Skonnert) F. R.. Storm
4
2084 Ørnen (Har Dampkraft)T. H. Jensen (tidligere: M. Petersen)
22
2085 Ørnen (Skonnert)H. C. F. Hansen
34
2086NGJMØrnen (Jagt) N. Andersen*
39
2087 Ørnen (Slup)C. C. Severin
40
2088 Ørnen (Dbd.)A. Marckmann
52
2089 Ørnen (Jagt)S. G. Birkholm*
64
2090 ØxenbjergC. Poulsen
57