Svendborg Assistens-kirkegård

| | |

Jensigne Marie Busch (1852-1934) - ung pige hos digteren H.C. AndersenJensigne Marie Busch (1852-1934) - ung pige hos digteren H.C. AndersenSvendborg Assistens-kirkegård

M.J. Albjerg (18..-1962)

Anonym

Anonym

Anonym

Anonym

Anonym

Anonym

Anonym ....dolf (Norge 1856-1930)

Anonym

Anonym  ... Andersen

Anonym

Anonym

Anonym  C. Wilhjelm..

Anonym  Mouritzen

Anonym

Biografejer Anders Andersen (1870-1944)

Direktør A.Chr. Andersen (1889-1965)

Handelsgartner Hans Emil Andersen (1879-1931)

Skibsbygmester J. Ring Andersen

Marie Andersen (1878-1922)

L. Anderskouv's familiebegravelse 

Købmand Axel Axelsen (1874-1936)

Rangerformand Ole Axelsen (1870-1952)

Købmand Christen Barfoed (1810-1895)

Bankassistent Oluf Christensen Barfoed (1891-1918)

Postmester Hans Peter v. Bjerg    

C.O. F. Blechingberg (1859-19..)

Slægten Blom og Lerche

Amtsforvalter Hans Ludvig Rudolph Blum (1864-1935)

Købmand Ernst E. Brandt

N.E. Brandt's familiebegravelse

Amtmand over Svendborg Amt Brockenhuus Schack (1825-1906)

Jensigne Marie Busch (1852-1934) - ung pige hos digteren H.C. Andersen

H.J. Baagøe's familiegravsted

Købmand L.J. Baagøe's familiegravsted

Familien Carstensen's gravsted

Skomagermester Christian Peter Christiansen (1847-1919)

Smedemester Vald. Corfitzen's familiegravsted

Redaktør Inger Margrete Devantier (1907-1968)

V. Devantier's familiegravsted

Købmand Carl Dichmann

Læderhandler Peder Dreyer (1877-1962)

Proprietær Viggo Eggertsen

Advokat og politiker Aage Elmquist (1888-1962)

Jørgen Erdmann (1914-1983)

Faldne i Danmarks frihedskamp

Faldne i Danmarks frihedskamp - 7 flyvergrave

Træskomager H.J. Frederiksen's familiegravsted

Gårdejer N. Frøslev's familiegravsted

Forstander S.J. Grønvald - Svendborg

Forstander H. Gundesen (1845-1909)

Tobaksfabrikant Einar Halberg (1881-1969)

Harald Halberg (1909-1945)

Tobaksfabrikant Otto Halberg (1886-1945)

Capitain F.F. C.C. Hallas (1814-1882)

Mejeribestyrer E.M. Hansen (188.-1942)

Garver og skomager Frederik Hansen (1793-1871)

Præst i Metodistkirken Hans Hansen (1842-1911)

Kunstdrejer Harald Hansen (1873-1937)

Overlærer Martinus Hansen (1864-1935)

Murermester N.H. Hansen (1866-1922)

Dampskibsfører Peter Andreas Hansen (1873-1918)

Murermester Th. Hansen's familiegravsted

Konsul Valdemar Hansen's familiegravsted

Chr. F. Nielsen Heldager's familiegravsted

Slagter H.O. Henriksen's familiegravsted

Digteren Kai Holberg (1877-1932)

Toldinspektør Peder Horrebov Haste

Kobbersmedemester Carl Haugsted's familiegravsted 

E.W. v.d. Hude's familiebegravelse

Poul Frederik Vilhelm v.d. Hude     

Rasmus Petersen Høy (1832-1904)

Skolebestyrer Niels Martin Haahr (1871-1942)

Oberst C.C. M. v. Irgens (1823-1904)

Overlærer A.M. Jacobsen's familiegravsted

Skotøjshandler Jensen's familiegravsted

Skibsbygmester Anders Jensen's familiegravsted

Købmand C.A. Jensen (1850-1928)

Snedkermester Carl Anton Jensen

Borgmester Ferdinand Jensen 1884-1957

Dampskibsrestauratør H.P. Jensen (1878-1940)

J.P. Jensen (1839-1894)

Autoforhandler John N. Jensen (1895-1943)

Kurvemager K.J. Jensen's familiegravsted

Lærer M.P. Jensen (1868-1910)

Hestehandler Mads Jensen's familiegravsted

Martin Jensen (1881-1947)

Toldforvalter Wiemann Jensen (1892-1958)

Skibsførerne C. Jerstrup og Nielsen's familiebegravelse     

Skræddermester J.S: Tang Jespersen (1881-1936)

Købmand Carl Emil Jørgensen (1867-1917)  

Sparekassedirektør Ferdinand Jørgensen (1854-1926) 

Købmand Frederik Vilhelm Jørgensen (1859-1934)  

Digteren Johannes Jørgensen (1866-1956)  

Dampskibsfører P. Jørgensen's familiegravsted 

Købmand P.A. Jørgensen's familiegrav

C.M. Kaufmann (1860-1944)

Byskriver John Knox (1815-1884)

Møller Hans Knudsen's familiegravsted

Byskriver I.L. Knudsen

Krigsveteran 1850 Markus Knudsen (1827-1903)

Komponisten Ejler Krahn (1910-1932)

Krigergravene 1848-50 og 1864 

Mælkehandler Jens Kristiansen's familiegravsted

Overretssagfører A.P. Kruse - Svendborg    

Lærer Jeppe Nielsen Kruse (1844-1926)

Købmand Hans Jacob Krøyer (1780-1842)

Fabrikant L.R. Lange (1826-1890)

Savskærer Hans Larsen (1872-1919)

Hestehandler Peter Larsen's familiegravsted

Købmand Jens Lassen's familiegravsted

Kommunelærer Knud Lauritsen (1861-1937)

Frederik Lehmann-Weber (1858-1920)

Lodskommandør Knud Linde - Svendborg

Støberiarbejder Johannes Lindsted (1912-1964)

J.O. Magaard's familiegravsted

Landbrugskandidat Jens Otto Maegaard

Søster Maria Olana (1911-1944) og Søster Astrid (1911-1984)

Frihedskæmper Henrik Mathiesen (1904-1945)

Kaptain Jens Jensen Mathiesen (1813-1893)

Apoteker C.A.F. Mende

Lithograf Peter Ernst Meyer

Mindelund for faldne 1939-1945

Dyrlæge Chr. Mogensen (1888-1944)

Pastor Carl Mohr - Svendborg

Skibsfører J. Mouritzen

Overlæge Herluf Mølmark (1844-1911)

Billedhugger Albert Nielsen's familiegravsted

Skibsreder Ferd. Nielsen (1856-1942)

Skomagermester H.J. Nielsen's familiebegravelse

Købmand Hans Nielsen (1867-1903)

Karl Nielsen

Støbemester Martinus Nielsen (1867-1944)

Missionær i Indien Mildred Nielsen (1876-1975)

Sophus Nielsen (1883-1940) -Svendborg

Skibsfører M.H. Nørregaard's familiegravsted

Museumsinspektør Johs. Olsen (1870-1933)

Kommunelærer A.J. Pedersen

Inspektør Herman Josef Pedersen (1920-1950)

Maskinhandler P.M. Pedersen (1867-1942)

Tømrer Carl Emil Pejstrup (1893-1946)

Skibsmægler C.V.Petersen's familiegravsted

Kalkbrænder H. M. Petersen's familiegravsted

Skibsfører H.V. Petersen

Hans Emil Petersen (1881-1942) Svendborg

Skibsfører J.K. Petersen - Svendborg

Kaptajn Jens Lauritz Petersen (1859-1942)

Lektor Karl Alfred Petersen (1875-1936) - Svendborg

Konsul og købmand Ludvig Petersen (1861-1929)    

Landstingsmand P.C. Petersen (1878-1946)

Snedkermester P.  Chr. Petersen's familiegravsted

Købmand Theodor Petersen (1835-1905)

Møller Theodor Petersen (1850-1916)

Sagfører Chr.Poulsen (1871-1944)

Sagfører Rasmus Poulsen's familiegravsted

Brygger Hans Povelsen

Sognepræst Rasmus Prip's familiegravsted

E. Qvist' familiegravsted - Svendborg    

Købmand Ludvig Qvist - Svendborg

Rahbes familiegravsted

Lensgrevinde Ingeborg M. Rantzau, født Weber

Vilh. Rasch (1866-1939)

Forpagter Peder Rasmussen, Brændeskovgård

Rath's familiegravsted

Kvindesagsforkæmper Anna Redder (1865-1917)

Gumme Krøyer Ribers familiegravsted

Konsul L.M. Riber's familiegravsted

Lærer D. Chr. J.A. Riis (1819-1908)

Overlærer Peter Bøie Henrik Rofs (1840-1909)

Gartner Johs. Rosendal (1878-1938)

C.J. Samuelsen

Kancelliråd Fedder Schmidt (1834-1898)

Byfoged og borgmester Ludvig Schrum

Konsul og købmand Philip Neander Schytt's familiegravsted

Oberstløjtnant Hans Mathias Smith (1792-1879)

Direktør A. Spodsberg (1872-1951)

Møller R. Steensen

Prokurator Stürup (1835-1914)

Biografejer Sørensens familiegravsted - Svendborg

Varemægler Carl Sørensen (1884-1961)

Urmager N. Chr. Sørensen

Petra Erica Thorbensen, f. Wivel (1868-1930)

Johs. Troensegaard-Hansen

Redaktør M.U. Vogel-Jørgensen

J.L. Wandall's familiegravsted

Sognepræst Emil Warburg - Svendborg

Weber's familiegravsted

Theobald Weber (1823-1886)

Hermann H. Wessel (1802-1871)

Klædefabrikant Frederik Wiggers (1863-1934)

Wiggers familiegravsted - Svendborg

Vaaben Vedel